Skip to content

15 unikalių faktų apie Butano karalystę Himalajų kalnuose

Tailandas turi labai rimtą konkurentą – Butaną, šalį, iš kurios neseniai grįžau ir kuria susižavėjau. Tiesą sakant, daugiau nei susižavėjau, aš įsimylėjau. Įsimylėjau gryną kalnų orą, žaliuojančias terasas, civilizacijos nesugadintus žmones ir su dangumi susiliejančius slėnius.

Važiuodama į naują šalį stengiuosi neturėti jokių lūkesčių, nes ne kartą buvau liudininkė nusivylimo, kuomet realybė gerokai skyrėsi nuo internete matyto paveiksliuko. Tačiau Butanui kėliau didesnius lūkesčius nei bet kokiai kitai iki šiol aplankytai šaliai. Ir su džiaugsmu galiu pasakyti, kad Himalajų kalnuose rasta karalystė išpildė juos visus ir netgi daugiau.

Planuodama savo ir draugų kelionę į vieną uždariausių pasaulio šalių, perskaičiau nemažai informacijos, kuri tik dar kartą patvirtino, kad Butanas vertas pinigų, laiko ir pasiruošimo. Žemiau pateikiu įdomiausius ir netikėčiausius faktus apie šalį, į kurią sugrįšiu dar ne kartą. Jei ir jūs ja susižavėsite, rašykite man ir galbūt kitą kartą keliausime kartu!

 1. Televizija ir internetas Butane atsirado tik 1999 metais. Tuomet pirmą kartą buvo transliuojamas futbolo čempionato finalas iš Prancūzijos.

 2. Žemiausia Butano vieta yra iškilusi vos 100 metrų virš jūros lygio, aukščiausia – net 7 200 metrų.

 3. Butano vyriausybė nusprendė, kad nepaisant jokių trukdžių, ne mažiau nei 72,5 proc. šalies teritorijos privalo būti padengta miškais.

 4. Siekdami išsaugoti nepriklausomybę nuo britų, kurie kolonizavo kaimyninę Indiją, butaniečiai nuo jų apsigynė barstydami į orą čili pipirų miltelius.

 5. Tikima, kad nacionalinį šalies gyvūną takiną 15 amžiuje sukūrė Tibeto šventasis Drukpa Kunley. Itin reto padaro galva panaši į ožkos, o kūnas primeną karvę.

 6. Šalies vyrai vilki suknelę primenantį nacionalinį drabužį gho, kurio sterblė pasitarnauja kaip rankinė. Juokaujama, kad ten galima įsidėti net kūdikį.

 7. Nacionalinis šalies sportas – šaudymas iš lanko iš maždaug 145 metrų atstumo.

 8. Didelė dalis tradicinių butanietiškų namų išpaišyti peniais. Tikima, kad jie pritraukia vaisingumą ten gyvenančiai šeimai, o jei ant penio nupiešiamos dvi Budos akys, šis simbolis apsaugo šeimą nuo apkalbų.

 9. Nacionalinis patiekalas – čili ir sūrio troškinys. Atsargiai, jis tikrai aštrus!

 10. Butanas yra vienintelė pasaulyje šalis, kurios išsivystymas ir pažanga matuojama ne BVP, o nacionaliniu laimės rodikliu. Būtent juo remiantis yra priimami visi sprendimai šalyje.

 11. Šalyje yra 19 skirtingų kalbų ir dialektų, tačiau 1971 metais valstybine kalba paskelbta plačiai paplitusi dzongkha kalba. Tiesa, kai kurie butaniečiai geriau rašo angliškai nei savo kalba, mat dar nėra sukurta klaviatūra, leidžianti rašyti butanietiškai.

 12. Sezono metu (kovą – gegužę ir rugsėjį – lapkritį) turistai privalo mokėti valstybės nustatytą mokestį – 250 JAV dolerių, ne sezono metu – 200 JAV dolerių per dieną.

 13. Paro oro uosto nusileidimo takas yra toks pavojingas ir sudėtingas, jog tik saujelė pilotų sugeba nutupdyti lėktuvą.

 14. Thimphu yra viena iš dviejų pasaulio sostinių (kita – Šiaurės Korėjos sostinė), kurioje nėra šviesoforų.

 15. Butanas yra vienintelė pasaulio šalis, kurioje yra draudžiama pardavinėti tabaką.

Be First to Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *